Ahogy elérkezik az új év, sokan ezt egy lehetőségként éljük meg egy új kezdethez és különböző fogadalmakat teszünk.
Lehet számodra is több fogadalom az egészséged körül forog: szeretnél fittebb lenni, jobban aludni, rendbehozni az emésztésed stb.
Ha már ismerkedsz az Ájurvédával, akkor nem titok számodra, hogy az egészséges életmód testtípusonként és évszakonként egyedi, ám ebben a cikkben hoztam számodra 10 olyan mindenki számára követhető egészségmegőrző tippet, ami bármikor megállja a helyét.
Kezdjük is!
1. ÉTKEZZ MELEGEN!
Ha igazán jót szeretnél tenni az emésztésednek, felejtsd el a hűtőből kivett, hidegen fogyasztott ételeket. Nagyon sok emésztési probléma oka oda vezethető vissza, hogy egyszerűen teljesen lenyomod az emésztő tüzed a folyamatos hideg ételek fogyasztásával, így a bekerült étel egyszerűen csak álldogál az emésztőrendszeredben.
2. KÖVESD AZ „ÖKÖLSZABÁLYT”!
Étkezéseknél légy tudatos az adagokat illetően. Ha nem szeretnéd túlenni magad kövesd az „ökölszabályt”, ugyanis minden ember gyomra nagyjából a saját ökle két, két és félszerese, így ajánlott figyelni, hogy a kiszedett étel vajon ennél nagyobb-e.
A gyomor ugyan egy tágulékony szerv, de ha csak arra gondolsz, hogy egy zoknit folyamatosan teletömködsz pukkadásik, bizony hamar szétnyúlik és tönkremegy az anyag.
3. ÉTKEZZ ÉVSZAKOSAN!
A növényvilág teljesen jól leköveti, hogy egy adott időszakban az ott élő emberek szervezetének mire van szüksége. A jóléti társadalom ugyan magával hozta, hogy télen is számos déli gyümölcshöz hozzá tudunk férni, de attól még a mi éghajlati övünkön nem szezonális sem a kiwi, sem a banán, sem a narancs télen attól, hogy lehet kapni a boltokban.
A déli gyümölcsöknek mind hűtő és nyákosító hatása van, amire nyáron szükségünk van a nagy forróságban, de télen nyersen fogyasztva a hideget növeli a testünkben, ezáltal fogékonyabban leszünk a megfázásokra.
4. KERÜLD A NEHEZEN EMÉSZTHETŐ ÉTELKOMBINÁCIÓKAT!
Az Ájurvéda bizonyos ételpárosításokat kifejezetten nem ajánl keverni, mivel ezek nehezen emészthetőek. Ilyenek például:
– tejterméket keverni nyers gyümölccsel (bizony a gyümölcsös joghurtok és tejes smoothiek)
– tejterméket keverni hússal
– gyümölcsöt keverni hússal
– tejterméket keverni gabonával
5. FIGYELD A TERMÉSZETES KÉSZTETÉSEKET!
Egy régebbi cikkemben visszaolvashatod, hogy a természetes késztetések (evés, ivás, székelés, vizelés, alvás, ásítás stb.) rendszeres elfojtása az első lépcsőfok minden betegség létrejötténél. Légy tudatos és ne halogasd órákig az étkezést vagy a mosdót például!
6. EGÉSZSÉGES MOZGÁS: NYÚJTÁS, ERŐSÍTÉS, KARDIO EGYBEN!
Ha már mozogsz valamit vagy mozgásformán töröd a fejed, ajánlom figyelmedbe a Feövessy Medical Fitness Akadémia lenti videoját, ahol részletesen elmagyarázzák, hogy miért kell olyan edzésformá(ka)t választanod, amivel egyaránt nyújtasz, erősítesz és kardiozol.
7. TEDD LE A TELEFONT EVÉS KÖZBEN!
Mivel multi cégeknél dolgoztam sokáig, rendszeresen láttam, hogy emberek úgy költenek el egy teljes étkezést, hogy rá sem néznek az ételre, csak a telefonukat nyomkodják és közben valamit bedobálnak a szájukba.
Amit tudnod kell, hogy az emésztő enzimek úgy kezdenek el termelődni a testedben, hogy keletkezik az agyadban egy képi inger az étel látványára. Ha egész idő alatt rá sem nézel, nem fog megfelelő mennyiségű emésztőenzim termelődni, ráadásul telefonozás közben nem is a rágáson és a teltségérzeted figyelésén lesz a fókuszod.
8. OLAJOZD A BŐRÖD!
Egy-egy ájurvédikus életmód konzultációnál sokan meglepődtök, hogy miért ajánlom, hogy olajozzátok magatokat.
Az idegrendszer lenyugtatásában nagyon nagy szerepet játszanak az olajok, egyszerűen növeli a stressztűrő képességedet, ha olajozod rendszeresen a bőröd.
Legegyszerűbb módja, ha az éjjeliszekrényeden tartasz egy üveg olajat és minden este lefekvéskor bekened vele a tenyereket és a talpakat. Ha rendszeresen csinálod, meglátod az alvásminőséged is drámaian fog javulni.
Milyen olajat használj?
– ha gyulladásos megbetegedéseid vannak, olívát vagy kókuszt
– ha rendszeresen van a hideg kéz, hideg láb panaszod, akkor szezámot
– ha duzzadtak, ödémásak a végtagjaid, olívát
– ha folyamatosan nagyon kimerült vagy, mandulát
9. HASZNÁLJ NYELVKAPARÓT!
A nyelvkaparás is egy mindenki számára könnyen a napi rutinba illeszthető módszer, amivel jelentősen növelheted a szájhigiéniád.
A kellemetlen szájszag sokszor az emésztőrendszer elégetlenségéből ered, és a legtöbb esetben a nyelven is egy sűrű, fehér váladék van ilyenkor.
Ezt a lepedéket ajánlatos napi szinten a reggeli fogmosás után lekaparni.
Milyen nyelvkaparót használj?
Alapvetően acél és réz nyelvkaparókat fogsz találni az üzletekben. A fő szabály az, hogy ha van hajlamod gyulladásos betegségekre, akkor az acélt válaszd, minden más esetben megfelelő lesz számodra a rézből készült.
Ha még nem használtál sosem nyelvkaparót, a lenti videoban Medvegy Gergely mutatja be részletesen ennek a technikáját:
10. REGGEL ÉHGYOMORRA EGY POHÁR MELEG CITROMOS VÍZ!
A reggeli nyelvkaparás után pedig nem is indíthatnád jobban a napot, mint egy pohár meleg citromos víz. A citrom tonizálja a beleket, a meleg víz pedig felébreszti az emésztő tüzet.
Ha úgy gondolod, hogy másoknak is hasznos lehet ez a cikk, köszönöm, ha velük is megosztod!